Nieco wcześniej, w 2016 roku, zleciliśmy przeprowadzenie ankiety, aby uzyskać nieco lepszy wgląd w zwyczaje, trendy i psychikę brytyjskich właścicieli małych firm. Zaczynaliśmy jako mała firma w 2009 roku i chcieliśmy zobaczyć, jak wygląda teraz ten krajobraz. To, co znaleźliśmy, stanowiło interesującą lekturę...

Północny Powerhouse

W tej chwili to wyrażenie jest używane raczej jako nieopisowy slogan, ale wydaje się, że dla właścicieli małych firm Yorkshire i Humber to naprawdę miejsce, w którym warto założyć firmę, jeśli chce się, aby przetrwała. Właściciele MŚP z tego regionu prowadzą swoje firmy średnio przez 112,87 miesięcy, znacznie wyprzedzając najbliższego konkurenta - Irlandię Północną, gdzie średnia długość posiadania małej firmy wynosi 93,07 miesięcy. Czas prowadzenia firmy w Yorkshire jest ponad dwukrotnie dłuższy niż w innych regionach, w tym w południowo-zachodnim (44,3 miesiąca) i londyńskim (48,72 miesiąca).

Podział ze względu na płeć

Jeśli chodzi o zwyczaje związane z pracą i poziom stresu u mężczyzn i kobiet prowadzących małe firmy, interesujące było odkrycie różnic. Okazało się, że respondentki pracowały średnio 10 godzin tygodniowo mniej niż ich koledzy. Przeciętnie posiadały one również swoje firmy przez znacznie krótszy okres czasu, 53,7 miesiąca w porównaniu do 84,43 miesiąca.

Wydaje się, że zmniejszenie liczby godzin spędzonych w biurze i miesięcy spędzonych w roli właściciela firmy idzie w parze z różnicą w poziomie stresu. 59% naszych respondentów płci męskiej stwierdziło, że jest zestresowanych, podczas gdy 43% kobiet czuje się pod presją.

Nieobecność

Okazuje się, że inwestowanie tak dużej ilości czasu w to, aby firma wystartowała, utrzymała się na powierzchni, a następnie się rozwijała, nie pozostawia nadmiaru wolnego czasu. Dowiedzieliśmy się, co właściciele małych firm czują, że najbardziej brakuje im czasu na prowadzenie własnej firmy. Najczęstszą ofiarą był czas spędzany z rodziną, na który poświęciło się 45,8% ankietowanych, 45% uważało, że ominęły ich wakacje, a 40% sugerowało, że brakowało im czasu wolnego. Najbardziej niepokojące jest to, że 40,4% uważa, że brakuje im pieniędzy na założenie i prowadzenie własnej firmy, a ponad 20% jest skłonnych narazić swoje zdrowie dla pracy, opuszczając wizytę u lekarza, ponieważ nie mogą oderwać się od biura.

Stres

Zakładanie firmy może być doświadczeniem testowym, właściciele są zmuszeni do rzucenia się z głową w wir projektu i może to być trochę przytłaczające. Stwierdziliśmy, że wysoki poziom stresu idzie w parze z posiadaniem firmy. Ponad połowa ankietowanych przez nas właścicieli firm przyznała, że jest bardziej zestresowana w związku z prowadzeniem swojej działalności. W tym samym czasie 48,4% z nich martwi się o swoje finanse osobiste, a 34% obawia się, że ich firma nie odniesie sukcesu.

Brak snu jest często wymieniany jako bezpośredni skutek stresu, co znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w średniej ilości snu, jaką dostają zestresowani właściciele firm. Ci właściciele cierpiący z powodu stresu łapią tylko 5 godzin 38 minut snu na noc, podczas gdy ci, którzy nie są zestresowani, cieszą się dodatkowymi 36 minutami snu na noc.

Szczęście

Jednym z powodów, dla których przedsiębiorcy zakładają własne firmy jest to, aby iść na własną rękę i być swoim własnym szefem. Więc czy to naprawdę jest warte tych wszystkich nieprzespanych nocy, stresujących godzin i antyspołecznych zachowań? Nasi ankietowani właściciele odpowiedzieli jednogłośnie. 75% z nich jest szczęśliwszych prowadząc własny biznes, a podobna liczba nie cofnęłaby czasu i wróciła na etat. Jeszcze bardziej pokrzepiający jest fakt, że 77% z nich pozytywnie patrzy w przyszłość swojego biznesu. Na koniec dnia, uważamy, że to właśnie sprawia, że wszystko jest warte zachodu.

Jak odnosisz się do wyników naszej ankiety? Czy zgadzasz się z tymi statystykami, czy może Twoje doświadczenia jako właściciela małej firmy są inne? Daj nam znać!