Naszą misją w instantprint jest pomoc każdemu w tworzeniu wydruków, które wyglądają niesamowicie - bez względu na Twoje doświadczenie i umiejętności.

Jeśli kiedykolwiek znalazłeś się w google DPI lub GSM lub w jakiejkolwiek innej terminologii, która pojawia się w procesie drukowania (i nie winimy Cię - jest tego dużo!), nie jesteś sam. Zdajemy sobie sprawę, że wiele z tych pojęć nie jest używanych w codziennym życiu, dlatego stworzyliśmy przewodnik, który pomoże Ci opanować terminologię drukarską, aby Twoje następne zamówienie było dziecinnie proste!

Oto nasz szybki, pojedynczy słowniczek drukarski, dzięki któremu wszystkie definicje, których możesz potrzebować, znajdziesz w jednym miejscu.

Dzieło sztuki
To inne słowo oznaczające projekt. Jest to plik, który musisz wysłać do nas do druku.

Spad
Obszar wokół Twojego projektu, na którym możesz go rozszerzyć. Drukarnia może wtedy przyciąć papier do odpowiedniego rozmiaru, odcinając obszar spadu, tak aby na gotowym projekcie nie pozostały białe obwódki, w których noże tnące mogą być przesunięte o mm.

CMYK
Cyan, Magenta, Yellow i Key (Czarny) - są to kolory tuszu, których komercyjne drukarki, takie jak nasza, używają do drukowania Twoich projektów.

Crease
Trwałe linie lub zagięcia na papierze lub karcie, które ułatwiają składanie druku. W przypadku wielu naszych produktów, takich jak składane ulotki, kartki okolicznościowe i teczki prezentacyjne, wstępnie je bigujemy lub składamy, aby były w pełni złożone w momencie otrzymania.

Znaki cięcia
Kiedy wysyłasz swoje prace, możesz zauważyć czarne linie na rogach. Są one używane jako prowadnice podczas przycinania wydrukowanego projektu do odpowiednich rozmiarów. Nie dodawaj ich do swojej pracy - ustawimy je za pomocą naszego własnego systemu, który współpracuje z naszymi drukarkami.

DPI (Dots per Inch)
Punkty, lub piksele, na cal są używane do pomiaru ilości szczegółów na obrazie, a zatem jak wysoka jest rozdzielczość tego obrazu. Im więcej punktów na cal, tym więcej szczegółów na obrazie i tym lepiej Twój projekt będzie wyglądał po wydrukowaniu. 300dpi jest zazwyczaj idealną rozdzielczością do druku.

Gotowy rozmiar
Ostateczny rozmiar Twojego produktu po przejściu przez cały proces drukowania - czyli rozmiar, jaki będzie miał, gdy dotrze do Twoich drzwi!

Wykończenie
Ostatnia część procesu drukowania. Zwykle obejmuje przycinanie, składanie i oprawianie - w zależności od drukowanego przedmiotu.

Rozmiar płaski
Rozmiar drukowanego materiału przed złożeniem, ale po przycięciu.

Czcionka
Zestaw liter, cyfr i symboli, które zostały stworzone, aby wyglądać w określony sposób. Projekt nazywany jest krojem pisma.

GSM
Gramy na metr kwadratowy to najpopularniejszy sposób pomiaru gramatury papieru (choć można spotkać się z innymi, np. mikronami). Im wyższa jest liczba GSM, tym cięższy jest papier.

Rynna
Margines pomiędzy dwoma sąsiadującymi stronami, pozostawiony w celu umożliwienia oprawy i różniący się w zależności od sposobu oprawy - na przykład oprawa broszurowa wymaga większej powierzchni rynny niż oprawa książek drutem.

Litografia
Proces drukowania, który wykorzystuje metalowe płyty, tusz i wodę do przenoszenia dzieł sztuki na papier. Ta technika najlepiej sprawdza się w przypadku długich serii (AKA dużych zamówień).

Laminowanie
Cienka folia z tworzywa sztucznego, która jest używana do powlekania papieru i zwiększania jego trwałości, a także do nadania mu wyjątkowego wyglądu i charakteru. Oferujemy laminowanie matowe, błyszczące i aksamitne, z których każde nadaje drukowi wyjątkową fakturę.

Perfekcyjna oprawa
Proces sklejania poszczególnych stron razem i łączenia ich w grzbiet w celu stworzenia broszury.

Proof
Przykład tego, jak będzie wyglądała Twoja praca po wydrukowaniu, dzięki czemu możesz sprawdzić, czy nie ma błędów przed zatwierdzeniem gotowego projektu do druku.

PP
Skrót PP oznacza liczbę stron w dokumencie, łącznie z okładkami. Strona zadrukowana to strona dokumentu, np. kartka okolicznościowa to jedna kartka złożona na pół, ale zawierająca 4 strony - przednią okładkę, dwie wewnętrzne części i tylną okładkę.

RGB
Czerwony, zielony i niebieski to główne kolory używane do tworzenia obrazów na ekranie. To spektrum kolorów jest znacznie szersze niż CMYK, co oznacza, że niektóre kolory na ekranie wyglądają inaczej po wydrukowaniu.

Szycie siodłowe
Broszury, które są połączone metalową zszywką - w ten sposób powstają nasze broszury zszywane.

Stock
Jest to materiał, na którym drukowana jest Twoja grafika, np. papier, karta lub PVC.

Bezpieczna strefa
Sugerowana przestrzeń, którą należy zostawić wokół krawędzi grafiki, aby mieć pewność, że projekt nie zostanie przycięty. Zalecamy, aby ważne informacje znajdowały się w odległości co najmniej 3 mm od krawędzi.

Jeśli coś pominęliśmy lub jeśli potrzebujesz pomocy w jakiejkolwiek innej części procesu drukowania, skontaktuj się z nami, zawsze chętnie o tym porozmawiamy!