Co sprawia, że plakat filmowy jest udany? Dla nas jest to coś, co nic nie zdradza, a jednak w jakiś sposób potrafi nas podekscytować. We wczesnych latach kina, plakaty filmowe były używane jako główne źródło reklamy. Podobnie jak menu w restauracji, plakaty musiały przyciągać wzrok, drażnić widza i wzbudzać w nim potrzebę obejrzenia filmu.

Istnieją pewne plakaty filmowe, które przetrwały próbę czasu i stały się ikonami. Te plakaty są tak znajome, tak epickie, że na zawsze wypalają się w naszej świadomości.

Aby dać wam przedsmak tego, co mamy na myśli, oto zestawienie 12 plakatów, które naszym zdaniem są tak samo kultowe jak same filmy...

  1. Przeminęło z wiatrem (1939)

Przeminęło z wiatrem to jeden z najbardziej kultowych filmów wszech czasów. Plakat, który został zaprojektowany przez dyrektora artystycznego Toma Junga i malarza Howarda Terpninga, zdołał zawrzeć w sobie poczucie pasji, konfliktu i chaosu, które doskonale podsumowują film. Słynny romantyczny klincz pomiędzy Rhettem Butlerem (Clark Gable) i Scarlett O'Harą (Vivien Leigh) stał się inspiracją dla niezliczonych plakatów filmowych, w tym dla "Imperium kontratakuje" z 1980 roku, gdzie Han Solo (Harrison Ford) trzyma księżniczkę Leię (Carrie Fisher) w dokładnie takiej samej pozie. Bezczelny!

  1. Atak 50-cio stopowej kobiety (1958)

Ten horror klasy B jest kultowym klasykiem wywodzącym się z ery drive-in w Hollywood lat 50-tych. Można powiedzieć, że nawet jeśli nie widziałeś tego filmu, na pewno natknąłeś się na ten genialnie obrzydliwy plakat. Stworzony przez artystę Reynolda Browna (który zaprojektował również plakaty do filmów Ben-Hur i Stworzenie z Czarnej Laguny), stanowił wyraźny kontrast z większością ówczesnych plakatów grozy, na których regularnie pojawiały się krzyczące kobiety uciekające przed potworami. W tym przypadku to kobieta była potworem! I to całkiem wysoką.

  1. Vertigo (1958)

Saul Bass był niesamowitym projektantem graficznym. Nie tylko stworzył plakat do filmu Hitchcocka Vertigo, ale był również twórcą przerażającej sekwencji otwierającej film. Jego praca nad plakatem Vertigo ustawiła poprzeczkę dla jego rówieśników i szybko stała się kamieniem milowym w projektowaniu graficznym. Łatwo zrozumieć dlaczego; wszystko na plakacie działa tak, by wywoływać uczucia. Użycie czerwieni daje poczucie niepokoju, a chropowaty, sztywny tekst buduje napięcie. Prawdziwy geniusz tkwi w zawrotnej ilustracji, która podkreśla spiralne założenie filmu.

  1. Dziecko Rosemary (1968)

Fabuła filmu "Dziecko Rosemary" obraca się wokół paranoi, której doświadcza główna bohaterka Rosemary (Mia Farrow) po tym, jak w tajemniczy sposób zachodzi w ciążę. Jako ukłon w stronę potężnych psychologicznych tematów filmu, plakat wykorzystuje sprytny symbolizm, taki jak wózek dziecięcy umieszczony w samym centrum głowy Rosemary. Dobra gra Romana Polańskiego, jesteśmy frajerami genialnego symbolizmu!

  1. Egzorcysta (1973)

Skoro już jesteśmy przy horrorach, porozmawiajmy o plakacie do (najbardziej przerażającego filmu w historii!) Egzorcysty. Projektantowi Billowi Goldowi powiedziano, że nie może użyć żadnych zdjęć Regan (Linda Blair), dziewczyny, która zostaje poddana obróbce w filmie. Po wypróbowaniu różnych pomysłów, z których każdy był odrzucany przez studio, zrobił zdjęcie księdza przybywającego na egzorcyzm, z walizką w ręku i wyraźnie ostrożnego wobec tego, w co ma zamiar wejść. I słusznie - to arcydzieło cieni i światła, strachu i niewyjaśnionego, idealne odzwierciedlenie tematyki filmu. Nie oferuje żadnych wyjaśnień, co się dzieje (nie ma nawet tagline'u), a jednak w jakiś sposób udaje mu się wywołać u widza dreszcze! *Shiver*

  1. Szczęki (1975)

Nie wiem jak wy, ale my po obejrzeniu Szczęk jako dziecko, nawet nie weszlibyśmy do wanny w obawie przed pożarciem przez rekina (bo przecież rekiny potrafią pływać w otworach zatyczek, prawda?)! To była straszna rzecz, a sam plakat wystarczy, aby wywołać plagę powracających koszmarów! Za tym plakatem stał projektant Tony Seiniger. Chciał on stworzyć coś, czego nikt wcześniej nie widział, coś niezapomnianego. "Na tym polega wyzwanie" - wyjaśnił Seiniger - "spróbować zmieścić dwie godziny rozrywki w prostej grafice, którą można przeczytać w trzy sekundy". Z pewnością mu się to udało; od niesławnej typografii, z 'J' w kształcie rybiego haka, po użycie słowa 'przerażający' nie raz, ale DWA razy! Na wszelki wypadek, gdybyś nie zauważył tego po masywnym rekinie wyłaniającym się z głębin, gotowym do ataku jak pocisk. Poważnie, jak ta biedna dziewczyna jeszcze go nie zauważyła? Czy ona zdaje sobie sprawę, że zaraz spotka się ze swoim stwórcą? Spójrzcie na rozmiar tego czegoś!

  1. Gwiezdne wojny: Epizod IV Nowa nadzieja (1977)

Ten plakat był naszym pierwszym spojrzeniem na rewolucyjne uniwersum George'a Lucasa. Stworzony przez Toma Junga, przedstawia Księżniczkę Leię (Carrie Fisher) i Luke'a Skywalkera (Mark Hamill) wyglądających, no cóż, wysportowanie. Księżniczka Leia jest cała w nogach, a Luke jest cały w brzuchu... co jest tylko trochę niezręczne przez fakt, że są oni bratem i siostrą. W każdym razie... może to być odniesienie do Franka Frazetty, artysty znanego z okładek książek z mięśniami i człowieka, którego20th Century Fox pierwotnie chciało zaprojektować do plakatu Gwiezdnych Wojen. Zamiast tego zatrudnili Junga i jesteśmy im wdzięczni, że tak się stało. Jego plakat pobudza wyobraźnię na tak wiele sposobów. Słynny już tagline ("dawno, dawno temu, w odległej galaktyce") w połączeniu z twarzą Dartha Vadera w hełmie, który groźnie spogląda na swoje (uwaga na spoiler!) dzieci, jest intrygujący, ekscytujący, inspirujący... w zasadzie wszystko, czego oczekujesz od plakatu filmowego.

  1. Obcy (1979)

Co to jest? Powie każdy, kto po raz pierwszy zobaczy plakat Obcego. Jeśli nie widziałeś tego filmu, prawdopodobnie będziesz miał wiele pytań. Czy to jest jajo? Dlaczego sączy się z niego światło? Czy to jajowate coś unosi się nad kinem (nie?)? Co pęka (ha-ha)? Ten konkretny plakat wykonuje świetną robotę, wywołując zarówno strach, jak i ciekawość, zwłaszcza ze złowieszczym tagline'em "W kosmosie nikt nie usłyszy twojego krzyku". Tak klimatyczny. Bardzo dobry!

  1. Indiana Jones - Poszukiwacze zaginionej arki (1981)

Drugi film Harrisona Forda, który znalazł się na liście. Poszukiwacze zaginionej Arki to pełen akcji, hałaśliwy film, a plakat doskonale to odzwierciedla. Projektant Richard Amsel stworzył wizualizację w stylu komiksowym, z biczami, kapeluszami, mieczami, wężami i czymś w rodzaju złotego alter ego. Jak powiedział kiedyś Amsel: "Jeśli namaluję lub narysuję coś, co przeniesie ludzi w sferę fantazji, to czuję, że coś osiągnąłem". Trzeba przyznać, że w tym przypadku udało mu się to znakomicie!

    1. E.T (1982)

Tak jest, kolejny kosmita, tylko tym razem nie jest tak straszny. E.T Spielberga jest złotym samorodkiem filmu, na zawsze zapadającym w pamięć i totalnie łzawym (nie próbuj nam wmówić, że nie płakałeś na E.T!)! Plakat wywołuje w nas tak wiele uczuć z wielu powodów. Oparty na obrazie Michała Anioła "Stworzenie Adama" (jak zasugerował sam Spielberg), ilustruje związek między kosmitą a człowiekiem. Lub w tym przypadku, przyjaźń między Elliotem (Henry Thomas) i E.T., przez które Elliot szuka zbawienia od mądrego, niebiańskiego E.T. Deep.

11. Jurassic Park (1993)

Nie musimy ci powiedzieć, jak niesamowite Jurassic Park jest, wiesz. Ale powiemy ci, jak niesamowite plakat jest. Fakt, że używają tego samego brandingu do promowania filmu, jak i do promowania parku w filmie jest absolutnym GENIUS! A logo, ach to logo! Typografia przypominająca kości, użycie czerwieni jako ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem, sylwetka szkieletu t-rexa wyglądającego na bardzo żywego... wszystko to wskazuje na genialną fabułę - dinozaury powróciły z martwych!

12. Podejrzani (1995)

Po tym, jak Kevin Spacey zwrócił się do reżysera Bryana Singera i wyraził zainteresowanie współpracą z nim, Singer zabrał się do pracy nad znalezieniem pomysłu. Pierwszą rzeczą, która przyszła mu do głowy podczas procesu twórczego był ten plakat - pięciu podejrzanie wyglądających facetów w policyjnym szeregu. Ale co ich łączyło? Co się stało, że się tam znaleźli? Co będzie dalej? The Usual Suspects, jakie znamy, powstało w oparciu o tę pierwotną wizję, więc kiedy film się ukazał, Singer nie miał wątpliwości, że plakat będzie wyglądał właśnie tak.

Czy masz ulubiony projekt plakatu filmowego który nie znalazł się na tej liście? Daj nam znać! Do zobaczenia.... Roll credits.