Założenie własnej firmy to ekscytująca perspektywa. Praca dzień w dzień nad czymś, co cię pasjonuje, bycie swoim własnym szefem, ustalanie własnych terminów i lepsza równowaga między pracą a życiem prywatnym to tylko kilka z rzeczy, które sprawiają, że jest to tak atrakcyjne.

Z tymi wszystkimi zaletami wiąże się jednak pewna presja - bardzo prawdopodobne jest, że przez jakiś czas będziesz jedynym pracownikiem w swojej firmie, co oznacza, że to na Twoich barkach spoczywa zadanie rozkręcenia firmy. Nie jest to koniecznie zła rzecz - niektórzy ludzie dobrze się rozwijają w takich okolicznościach. Ale dla innych jest to zbyt wiele do przyjęcia i może sprawić, że Twoje pomysły na biznes staną się mniej atrakcyjne.

Jeśli kiedykolwiek myślałeś o założeniu firmy, pierwsze pytanie, jakie powinieneś sobie zadać, brzmi: "Czy nadaję się na przedsiębiorcę?". Ocena siebie obiektywnie jest pierwszym krokiem do bycia szefem (bo' jeśli nie możesz ocenić siebie, jak możesz ocenić potencjalnych przyszłych pracowników?). Przydatnym ćwiczeniem jest zadawanie sobie trudnych pytań i odpowiadanie na nie szczerze. Pomoże Ci to ocenić swoje mocne i słabe strony, a jednocześnie przygotuje Cię psychicznie na to, co jest potrzebne do prowadzenia firmy.

Aby pomóc Ci zacząć, opracowaliśmy krótki test składający się z najważniejszych pytań, dzięki któremu możesz sprawdzić, jak Twoje cechy osobowościowe mają się do cech właściciela firmy. Aby wypełnić test, wystarczy wybrać po jednej odpowiedzi na każde pytanie i na końcu zsumować wszystkie odpowiedzi.

Gotowy, aby sprawdzić, czy masz to, co trzeba? Przekonajmy się!

Aby dowiedzieć się więcej o tym, czego można się spodziewać po założeniu firmy, zapoznaj się z wynikami naszego spisu małych firm.